LRT atsiskaito visuomenei: 2024-ieji – svarbių įvykių ir iššūkių metai

LRT atsiskaito ir visuomenei pristato 2024-ųjų veiklos ataskaitą. Joje – nenutrūkstamas svarbiausių naujienų srautas, išskirtinis dėmesys rinkimams, akcija „Radarom!“, šimtmečio Dainų šventė ir kiti projektai, kurių išskirtinai ėmėsi tik visuomeninis transliuotojas. Kviečiame susipažinti su reikšmingiausiais praėjusių metų darbais.

Kasmetinė LRT veiklos ataskaita rengiama pagal Europos transliuotojų sąjungos (EBU) „Vertės visuomenei“ (angl. Contribution to society) metodiką ir yra grįsta trimis aspektais: visuomeninio transliuotojo indėliu į šalies demokratiją, indėliu į kultūrą ir švietimą, indėliu į ekonomiką ir inovacijas.

„Rengdami ataskaitą už 2024­-uosius aptarėme ne tik džiugius pasiekimus, bet ir kilusius iššūkius. Ilgai trukusios etikos kontrolieriaus paieškos, LRT finansavimo klausimas, teismo procesai, socialinių tinklų įtaka žiniasklaidai – apie šiuos iššūkius kalbėjome ataskaitoje, jų nepamiršime ir dirbdami toliau bei tobulindami LRT veiklą.

Atsiskaitydami visuomenei negalime pamiršti šiandien visame pasaulyje kylančių geopolitinių iššūkių, kurie daro įtaką ir visuomeniniam transliuotojui. Vienas svarbiausių mūsų tikslų – užtikrinti, kad LRT veikla nenutrūktų jokiomis sąlygomis ir gyventojai bet kokio pavojaus atveju čia galėtų rasti patikimą informaciją.

Nors jau ne pirmus metus atsiskaitome ir Seimui, ir visuomenei, šiais metais pirmą kartą surengsime spaudos konferenciją, kurios metu išsamiai pristatysime reikšmingiausius darbus ir kilusius iššūkius bei atsakysime į rūpimus klausimus. Tikiu, kad tai padės mums būti dar atviresniems ir didinti pasitikėjimą visuomeniniu transliuotoju“, – sako LRT tarybos pirmininkas Mindaugas Jurkynas.

73 proc. – tiek Lietuvos gyventojų pasitiki LRT („Spinter tyrimai“, 2024 m.), 68 proc. – tiek Lietuvos gyventojų LRT veiklą vertina teigiamai („Baltijos tyrimai“, 2024 m.), 87 proc. – tiek Lietuvos gyventojų mano, kad LRT dirba profesionaliai („Spinter tyrimai“, 2024 m.).

„Pastaraisiais metais darosi vis sunkiau suprasti, kur juda pasaulis, išgyvenantis vieną krizę po kitos. Jame vis svarbesnis visuomeninio transliuotojo vaidmuo – laisvo žodžio ir demokratijos gynėjo, patikimos, objektyvios ir svarbios informacijos skleidėjo, visuomenės telkėjo.

Mes, kaip visuomeninis transliuotojas, dedame pastangas stiprinti demokratiją šalyje, auginti tarpusavio vienybę, stengiamės būti kuo atviresni, atsižvelgti į mūsų auditorijos poreikius ir pastabas. Džiaugiamės, kad mūsų auditorija tai vertina ir mato mus kaip vieną patikimiausių žiniasklaidos priemonių“, – teigia LRT generalinės direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

LRT TELEVIZIJA 2024-aisiais pirmą kartą tapo žiūrimiausia televizija Lietuvoje pagal vidutinį žiūrovų skaičių per dieną, kuris siekė 55,6 tūkst. („Kantar“). Portalas LRT.lt buvo antras Lietuvoje pagal vartotojų bendrai praleistą laiką per mėnesį ir vidutinį vartotojo praleistą laiką per mėnesį. Vidutiniškai 2024 m. vartotojas portale praleido 1 valandą ir 7 minutes per mėnesį („Gemius Audience“). LRT RADIJAS pagal klausytojų skiriamo laiko dalį išliko 3-ioje vietoje („Kantar“).

LRT sulaukia ir vis daugiau auditorijos dėmesio socialiniuose tinkluose. Visose socialinių tinklų paskyrose sekėjų skaičius augo, o didžiausias augimas fiksuotas LRT „Instagram“ paskyroje – net 36 proc. Per praėjusius metus nemokamoje filmų ir serialų platformoje LRT EPIKA užsiregistravo 114,5 tūkst. naujų vartotojų – tai yra 121 proc. augimas palyginti su 2023-aisiais.

„2024-aisiais turbūt kaip niekad plačiai LRT pažvelgė į Lietuvą kaip visumą – skirtingus šalies regionus, skirtingas amžiaus grupes, skirtingus mūsų pomėgius ir įsitikinimus. Didžiuojuosi matydamas ir girdėdamas, kaip LRT bendruomenė kuria dialogą su pačiomis skirtingiausiomis Lietuvos bendruomenėmis. Džiaugiuosi, kad LRT tampa ne vien kasdieniu įpročiu, ne vien informacijos šaltiniu ir prasmingo laisvalaikio vartais. Kad visuomenė suvokia LRT kaip saviraiškos ir laisvės simbolį“, – teigia 2024 m. LRT tarybos pirmininko pareigas ėjęs Eugenijus Valatka.

Visuomeninio transliuotojo veikla įgyvendinama pagal tarybos patvirtintą strategiją.

Tarp svarbiausių 2024 m. įvykių – treji rinkimai ir referendumas. Visiems jų LRT skyrė šimtus valandų eterio – nuo debatų iki specialių transliacijų rezultatams apžvelgti, o prieš Seimo rinkimus pirmą kartą buvo rengiami specialūs kultūros temai skirti debatai, kuriuos transliavo LRT KLASIKA. Ketvirtadalis apklaustųjų teigė, kad per LRT rodyti debatai padėjo apsispręsti, už ką balsuoti Seimo rinkimuose, o daugiau nei penktadalis – Prezidento rinkimuose („Spinter tyrimai“).

Praėjusiais metais visos LRT platformos – televizijos ir radijo kanalai bei portalas LRT.lt – pakvietė švęsti jubiliejinę Lietuvos dainų šventę. Per dainų, šokių ir tradicijų kupiną savaitę LRT eteryje laukė ne tik renginių transliacijos, bet ir „Šimtmečio studijos“ laidos ir kitas specialus turinys. Bent vieną Dainų šventei skirtą transliaciją per LRT buvo įsijungę daugiau nei 1 mln. Lietuvos gyventojų („Kantar“). Prie techniškai sudėtingo projekto dirbo 130 žmonių komanda.

2024 m. buvo jubiliejiniai ir jaunuosius muzikos talentus auginančiai „Dainų dainelei“. Minint gyvavimo 50-metį buvo įrašyta nauja daina „Dainų dainelei“ – 5¬0. „Lakštingala“, pristatytas įtraukiantis filmas „Kartu su daina. „Dainų dainelei“ – 50“. Vaikams ir paaugliams buvo pasiūlyta ir daugiau turinio, dalį jo kūrė ir patys paaugliai kėlę svarbius klausimus, atkreipę dėmesį į tai, kas svarbu jiems.

2024-aisiais LRT toliau organizavo vienijančius projektus, tarp kurių – po pertraukos sugrįžęs Nacionalinio diktanto konkursas, skaitymo malonumą atrasti kvietęs „LRT skaitymo maratonas“, šalia esančių emocijas pastebėti raginanti iniciatyva „Trūksta žodžių“ ir kiti. Didelio susidomėjimo sulaukė projektas „LRT ambasadoriai“ – auditorija pirmą kartą gavo galimybę iš taip arti įsitraukti į LRT veiklą, išsakyti savo patarimus ir pasiūlymus, prisidėti prie turinio ar programos pokyčių. Projektas sėkmingai tęsiamas iki šiol, o ambasadoriais save vadina daugiau nei 300 žmonių.

Praėjusiais metais LRT toliau reguliariai skelbė naujienas iš kiekvienos savivaldybės portalo LRT.lt rubrikoje „Mano kraštas“ ir leidosi į keliones po visą Lietuvą įgyvendinant projektus „Draugiška Lietuva“ bei „Aplink Lietuvą“. Iš viso 2024-aisiais kilnojamoji televizijos stotis Lietuvos miestuose ir miesteliuose buvo įsikūrusi 102 dienas (duomenys be Vilniaus) ir transliavo iš Birštono, Klaipėdos, Šiaulių, Plungės, Šiluvos, Panevėžio, Anykščių ir kitų vietovių.

Dar daugiau transliacijų buvo galima stebėti iš didžiausių arenų ir stadionų – mėgstamos sporto šakos varžybas galėjo atrasti kiekvienas. Sujungus sporto grupę darbas vykdytas efektyviau, o išskirtinis dėmesys buvo skiriamas svarbiausiam metų sporto įvykiui – Paryžiaus olimpinėms ir paralimpinėms žaidynėms. LRT žurnalistai parengė „Lietuvos olimpiečių“ ciklą, tiesiai iš Paryžiaus dalinosi komentarais, publikavo beveik 200 tekstų apie Lietuvos sportininkų pasirodymus, o LRT per dvylika dienų transliavo net 40 paralimpinių žaidynių varžybų.

Rekordiniu pasiekimu išsiskyrė ir „Eurovizijos“ transliacijos. Per LRT transliuotą Lietuvos atranką ir tarptautinį „Eurovizijos“ finalą, kuriame Lietuvos atstovas Silvester Belt užėmė 14 vietą, stebėjo ir klausėsi daugiausiai žiūrovų per pastaruosius ketverius metus („Kantar“).

Tai – tik dalis to, kuo praėjusiais metais gyveno LRT. Visą informaciją, svarbiausius įvykius ir projektus rasite LRT veiklos ataskaitoje.