LRT KLASIKA kviečia namų duris atverti „Operos vakarams“

Pranešimai žiniasklaidai

Pandemija nutildė net garsiausius pasaulio teatrus, tačiau radijo stotis LRT KLASIKA kviečia klausytojus atrasti „Operos vakarus“. Kiekvieną šeštadienį, 18.00 val., LRT KLASIKOS eteryje skambės archyviniai žymiausių pasaulio operų įrašai.

Muzikologė Jūratė Katinaitė teigia, kad kol kas nėra aišku, kaip pandemija paveiks operos meno ekosistemą, tačiau kiekvienoje bėdoje galima įžvelgti ką nors gera. „Užsidaro teatrai – atsiveria archyvai. Taip galėtume apibūdinti šį neįprastą laiką tarptautinėje operos meno rinkoje. Pandemija nutildė net ir tuos teatrus, kurie nebuvo užsivėrę Antrojo pasaulinio karo metais. Kol nūdienos dainininkai priversti nutilti, vis dažniau galime pasiklausyti įrašų, kuriuose kūrinius atlieka netolimos praeities žvaigždės. Dar visai neseniai nebeturėdavome laiko prisiminti jų prisiminti, nes eterius užtvindydavo vis šviežesnė produkcija, vis naujesni vardai. Iš tiesų, tokio istorinių įrašų prieinamumo lig šiol nėra buvę. Savo archyvus atveria teatrai, įrašų bendrovės, radijo ir televizijos kompanijos. Puiki proga atsigręžti į praėjusių dešimtmečių atlikimo istoriją, prisiminti pažįstamus, bet jau primirštus vardus, interpretacines manieras“, – sako J. Katinaitė.

Šį šeštadienį, lapkričio 21 d., „Operos vakare“ vieną savo turtingos istorijos epizodą primins Vienos valstybinė opera, pristatydama 1985 m. Gaetano Donizetti operos „Maria Stuarda“ (Marija Stiuart) įrašą su ano laiko garsenybėmis Edita Gruberova ir Agnes Baltsa: dviejų pusseserių – Anglijos karalienės Elžbietos I ir Škotijos karalienės Marijos Stiuart – vaidmenyse.

Slovakė E. Gruberova į tarptautinę operos sceną pateko 1969 m., kai jos vokalo pedagogė pasitelkdama pažintis slapta surengė jos perklausą Vienos valstybinėje operoje. Tarp Bratislavos ir Vienos tėra apie 60 kilometrų, tad žmonės prisigalvodavo įvairiausių gudrybių, kaip prasprūsti pro geležinę uždangą. Vienoje Editos krištolinis sopranas ir įspūdingos koloratūros buvo įvertintos iškart, ir kitą sezoną ji su triumfu debiutavo Nakties karalienės vaidmeniu W. A. Mozarto „Užburtojoje fleitoje“! Tais pačiais metais Vienos scenoje debiutavo ir graikų mecosopranas Agnes Baltsa, savo garsiosios tėvynainės Marios Callas stipendijos dėka baigusi mokslus Miunchene. Abi dainininkės – 8–9 dešimtmečių didžiosios bel canto divos, dėl kurių varžėsi Europos ir Amerikos teatrai.

Šioje G. Donizetti lyrinėje tragedijoje jos, nuožmios XVI a. Tiudorų dinastijos varžovės, kovos dėl sosto ir grafo Lesterio, kurio vaidmenį atlieka iš Meksikos kilęs tenoras Francisco Araiza, meilės.

Spektaklio dirigentas – anuomet pirmuosius debiutus Vakarų scenose skaičiuojantis vengras, dabar žymus maestro, Ádámas Fischeris.

„Operos vakarą“ rengia muzikologė Jūratė Katinaitė. Klausyti kviečiame šeštadienį, 18.00 val., per LRT KLASIKĄ.

LRT KLASIKĄ klausyti galite ir portale LRT.lt 

Miglė Savickaitė
Atstovė ryšiams su visuomene

Pranešimai žiniasklaidai