Žmogaus teisių dieną LRT KLASIKA transliuos Maxo Richterio kūrinį „Voices“

Pranešimai žiniasklaidai

LRT KLASIKA prisijungia prie tarptautinės BBC Radio 3 iniciatyvos, skirtos Žmogaus teisių dienos minėjimui – gruodžio 10 dieną, 21.30 val., kartu su 35-iomis radijo stotimis visame pasaulyje, transliuos Maxo Richterio kūrinį „Voices“, kurį atliks pats Maxas Richteris ir jo ansamblis.

Šios transliacijos siunčiamą vienybės žinutę lydės ir 1948 m. išleistos Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos tekstas. „Voices“ skambės ne tik Europos, bet ir Australijos, Kanados, Naujosios Zelandijos ir JAV radijo stočių eteryje.

Balandį LRT KLASIKA prisijungė prie M. Richterio aštuonių valandų trukmės kūrinio „Sleep“ transliacijos, o šį kartą taip pat kviečia per muziką priimti vilties ir taikos žinią. „Kaip ir pavasarį, taip ir dabar džiaugiamės galėdami tapti gražios iniciatyvos, jungiančios bendruomenes visame pasaulyje per muziką, dalimi. Vienybės ir lygybės žinutės nesensta, jų ypač svarbu nepamiršti šių dienų kontekste – palankesnės ir imlesnės pasipriešinimui situacijos akivaizdoje“, – teigia LRT KLASIKOS vyr. redaktorė, muzikos kritikė Rasa Murauskaitė.

Patį Richterio kūrinį įkvėpė Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos pirmoji tezė – „Visi žmonės gimė laisvi ir lygūs“. Kūrinys buvo rašomas bene dešimtmetį, o jo premjera Londone įvyko vasarį, praktiškai prieš pat pandemijos nulemtus, prieš tai sunkiai įsivaizduotus pokyčius. Todėl jo siunčiama bendruomeniškumo žinutė yra savotiškas palaikymas, išgyvenant šių dienų „nesvarumo būklę“.

M. Richteris kartu su kūrybine partnere Yulia Mahr sako: „Esame sujaudinti galimybės dar kartą pristatyti „Voices“. Šiais keistais ir iššūkių pilnais laikais – svarbiau nei bet kada užtikrinti, kad muzika skambėtų, o Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos žinutė išliktų gyva“.

Gruodžio 10 d., 21.30 val., bus transliuojamas įrašas, padarytas šiek tiek anksčiau laikantis visų saugumo reikalavimų. Jame girdėsime smuikininkę Viktorią Mullovą, sopraną Grace Davidson, vokalinio ansamblio „Tenebrae“, taip pat patį Maxą Richterį, kuris atliks klavišinių ir elektronikos partijas, ir naratorę – britų aktorę Sheilą Atim.

LRT KLASIKA taip pat paruošė specialią programą skirtą Žmogaus teisių dienai:

Gruodžio 6 d., sekmadienį, 10.05 val. „Laikas kultūrai“. Kaip muzikos kūrėjai reaguoja į visuomeninius procesus ir įvykius, kokia yra tokio abstraktaus meno kaip muzika koreliacija su pasaulio procesais ir pokyčiais, kaip atsiranda pranašiškais laikomi kūriniai – į šiuos ir kitus klausimus atsakymų ieškos muzikologė Rūta Stankevičiūtė-Kelmickienė ir laidos vedėja Jolanta Kryževičienė.

Gruodžio 7 d., pirmadienį, 11.05 val. „Tarp praeities ir dabarties“ pokalbis su Viktoru Bachmetjevu apie Emmanuelio Levino filosofiją. Ved. Simas Čelutka.

Gruodžio 9 d., trečiadienį, 15.05 val. Homo Cultus „Istoriko teritorija“ nagrinės sąsajas su Maxo Richterio kūriniu „Voices“. Kaip kompozitoriai reaguoja, apmąsto, įprasmina savo kūryboje įvairius XX a. istorijos įvykius? Ved. Aurimas Švedas.

Gruodžio 10 d., ketvirtadienį, 15.05 val. Homo Cultus „Iš balkono“. Apie žmogaus teises su Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktore Birute Sabatauskaite ir ilgamete žmogaus teisių advokate Aušrine Marija Pavilioniene. Ved. Laima Kreivytė.

Gruodžio 10 d., ketvirtadienį, 18.12 val. „Kitas laikas“. Žmogaus teisės ir klasika: L. V. Beethovenas, B. Brittenas, D. Šostakovičius, K. Pendereckis, M. Theodorakis ir šiuolaikinės iniciatyvos. Ved. Domantas Razauskas.

LRT KLASIKĄ tiesiogiai klausykite ir portale LRT.lt.

Miglė Savickaitė
Atstovė ryšiams su visuomene

Pranešimai žiniasklaidai