Prasideda pokalbių ciklas apie Sausio 13-osios įvykius

Pranešimai žiniasklaidai

Nuo lapkričio 4 d. LRT RADIJAS pradeda pokalbių ciklą, skirtą Sausio 13-osios trisdešimtmečiui. Kiekvieną trečiadienį nuo 11.30 val. LRT RADIJO laidoje „10-12“ – pasakojimai apie pasipriešinimą, vienybę ir drąsą.

Kaip tomis dienomis jautėsi, kaip kovojo su baime, į ką rėmėsi žmonės, stovėję Televizijos bokšto, Lietuvos Respublikos parlamento, Radijo ir televizijos komiteto gynyboje? Kam buvo pasiruošę kovotojai ant Seimo rūmų stogo ir su kokiais iššūkiais tada susidūrė medikai?

„Laisvės gynėjai apgynė nuo sovietų agresijos atkurtą mūsų nepriklausomybę, kai kurie jų paaukojo brangiausią – savo gyvybes. Tokiomis ekstremaliomis sąlygomis itin išryškėjo Lietuvos radijo ir televizijos vaidmuo informuojant, organizuojant ir telkiant žmones ginti nepriklausomybę.

Jie gynė ne tik Parlamentą, Televizijos bokštą, bet ir LRT rūmus Konarskio gatvėje, iš kur sklido operatyviausia ir patikimiausia informacija apie tai, kas vyksta Lietuvoje“, – mintimis dalinasi LRT RADIJO žurnalistas, įvykių metu dirbęs radijo studijoje, ir idėjos autorius Vytautas Markevičius.

Kiekvieną savaitę radijo eteryje pašnekovus kalbins laidos vedėja Agnė Skamarakaitė, kurios tėtis Jonas Skamarakas tuo metu dirbo Radijo ir televizijos komitete vyriausiu buhalteriu. Žurnalistė augo klausydamasi tėčio pasakojimų, kaip jam labai trūko buhalterinių dokumentų, tad pirkdavo cigarečių, jas išdalindavo pastatą saugojusiems kareiviams, o kol jie rūkydavo, kišdavosi visus dokumentus po drabužiais ir stengdavosi išsinešti. 

„Po 30 metų rengti tokį pokalbių ciklą man didelė atsakomybė ir garbė. Kai mokiausi mokykloje faktai apie Sausio 13-osios įvykius buvo pateikiami gana sausai ir nejautriai, be dalyvavusiųjų liudijimų. Labai gerai atsimenu, kaip jau būdama 20 metų rengiausi pirmai savo laidai apie Sausio 13-ąją.

Ruošdamasi pokalbiams žiūrėjau įvykių filmuotą medžiagą ir klausiausi įvykių dalyvių pasakojimų. Susikaupti tiesioginio eterio laidai buvo labai sunku, nes tai, ką pamačiau ir išgirdau, mane sukrėtė, braukiau ne vieną ašarą“, – pasakoja laidos vedėja A. Skamarakaitė.

Akivaizdu, kad nors praėjo trys dešimtmečiai, tos nakties įspūdžiai nenublanko. LRT kviečia visuomenę sukurti Sausio 13-osios atminties archyvą, kuris laisvėje gimusiai kartai padėtų pažintį šį šaliai svarbų istorinį įvykį ne tik per faktus. LRT kviečia visus 1991-ųjų įvykių liudininkus pasidalyti tų dienų nuotraukomis, vaizdo ir garso įrašais – taip kartu sukurti visiems prieinamą archyvą ir prasmingai paminėti Laisvės gynėjų dieną.

Pokalbiai su tais, kurie buvo įvykių sūkuryje, kiekvieną trečiadienį nuo 11.30 val. LRT RADIJO laidoje „10–12“. Visas laidas galite klausyti ir LRT mediatekoje.

Asmeninę archyvinę medžiagą galite siųsti: LRT, S. Konarskio g. 49, Vilnius, LT-03123 arba sausio13@lrt.lt. Medžiagos laukiame iki gruodžio 13 d.

Miglė Savickaitė
Atstovė ryšiams su visuomene

Pranešimai žiniasklaidai