Viename seniausių televizijos festivalių „Golden Prague“ – LRT triumfas

Ketvirtadienio vakarą tiesiogiai Čekijos televizijos eteryje transliuotoje apdovanojimų ceremonijoje paaiškėjo šių metų Tarptautinio „Golden Prague“ televizijos festivalio nugalėtojai, tarp kurių – LRT nufilmuotas koncerto įrašas „Muzikinė kelionė laiku. Vilnius 700. XXI a.”

Festivalis šiemet mini šešiasdešimtmetį ir yra ne tik vienas seniausių, bet ir vienas svarbiausių pasaulyje festivalių, esminį dėmesį skiriančių filmuotiems muzikos, šokio ir teatro kūriniams. Tarptautinė festivalio žiuri kasmet paskelbia 5 nugalėtojus: „Grand Prix“ laimėtoją, tris „Czech Cristals“ laimėtojus muzikos dokumentikos, muzikos koncerto įrašo ir sceninio kūrinio kategorijose bei išskiria įrašą, vertą specialaus paminėjimo.

60-ojo Tarptautinio „Golden Prague“ televizijos festivalio „Czech Crystal“ apdovanojimo laimėtojais už geriausią koncerto įrašą paskelbtas LRT nufilmuotas finalinis koncertas iš ciklo „Muzikinė kelionė laiku. Vilnius 700. XXI a.“, pristatantis kompozitorius Jūrą Eleną Šedytę, Moniką Zenkevičiūtę-Monikazę ir Maksimilianą Oprišką. Koncertas režisuotas Armo Rudaičio ir Kornelijaus Jaroševičiaus.

„Labai gera gauti šį prestižinį apdovanojimą už „Muzikinių kelionių laiku. Vilnius 700“ finalinį koncertą tebesitęsiant jubiliejiniams Vilniaus metams. Ačiū LRT, kad suteikia galimybę kurti tokius dalykus, kurie įdomūs ir tarptautinei auditorijai. Jau vien būti komisijos atrinktiems į nominantų trumpąjį sąrašą buvo didelis įvykis, o iškart laimėti „Čekišką kristalą“ yra kažkas iš kosmoso srities.

Labai ačiū nuostabiai komandai, be kurios tai nebūtų gimę: kolegai režisieriui Kornelijui Jaroševičiui, operatoriams Vaidui Užkuraičiui, Donatui Sauleikai ir Laimiui Lechovič, taip pat garso režisieriui Arnui Jasaliniui, prodiuserėms Agnei Biliūnaitei, Nemirai Poškienei ir visiems, kas prisidėjo. Tokie įvertinimai leidžia pasijausti bendro Europos kultūrinio audinio dalimi ir įkvepia bei motyvuoja kurti naujus projektus. Šiuo metu jau dirbame su naujomis idėjomis“, – sakė režisierius Armas Rudaitis, atskridęs tiesiai į ceremoniją ir atsiėmęs apdovanojimą.

Šiemet festivalio konkursinėje programoje LRT dalyvavo pirmą kartą ir pristatė du muzikinius įrašus: LRT eteryje jau rodytą finalinį koncertą iš ciklo „Muzikinė kelionė laiku. Vilnius 700. XXI a.“, bei eteryje dar nerodytą choreografių Agnietės Lisičkinaitės ir Gretos Grinevičiūtės šokio spektaklį-ekskursiją-filmą „Einu pirkti pieno“, nufilmuotą Vilniaus Šeškinės mikrorajone, LRT režisierius Antanas Laurušas.

„Golden Prague“ yra unikalus festivalis – vienintelis pasaulyje dedikuotas vien muzikai ir scenos menams. Šiemet LRT čia sudalyvavo pirmą kartą, bet jis pavyko puikiai – vienas filmas apdovanotas „Čekišku kristalu“ filmuotų koncertų kategorijoje, kitas pateko į trumpąjį sąrašą filmuotų spektaklių kategorijoje. O tai reiškia, kad LRT drąsa ieškoti naujų kūrybinių sprendimų kaip į ekraną perkelti muziką, šokį, teatrą, pasiteisino – šiemet sukūrėme vienus įdomiausių kūrinių visoj Europoj ir už jos ribų. Šiame festivalyje savo darbus pristato didžiųjų Europos valstybių nacionaliniai transliuotojai, visame pasaulyje savo filmus platinančios tarptautinės agentūros, režisieriai, kurie šioje srityje dirba keliasdešimt, o kai kurie – visus šešiasdešimt metų, varžosi filmai, turintys milijoninius biudžetus, pasaulinio garso atlikėjų ar kūrėjų vardus. Tokiame kontekste šis apdovanojimas jaunai LRT kūrybinei komandai yra dar reikšmingesnis, leidžiantis tvirčiau įžengti į šį senas tradicijas ir ilgamečius autoritetus turintį pasaulį.

Man taip pat labai džiugu, kad buvo pastebėta jauna lietuviška muzika, kurią šiam koncertui sukūrė po 1990-ųjų gimusi mūsų kompozitorių karta, kad ją atliko jaunas šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“ kartu su urbanistinio šokio teatru „Low Air“. Manau, kad būtent taip ir turėtume prisistatyti pasauliui. Visi laimėję filmai bus parodyti per Čekijos televiziją. O aš tikiuosi, kad pavyks laimėjusius filmus nupirkti ir parodyti ir Lietuvos žiūrovams. Beje, scenos menų kategorijoje laimėjusį K. Saariaho operos „Nekaltumas“ įrašą LRT žiūrovai jau turėjo progos pamatyti praeitame „Žiemojimo su opera“ sezone“, – pasakojo LRT Kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė.

Šiais metais Tarptautinis „Golden Prague“ televizijos festivalis sulaukė 83 įrašų iš 18 šalių. Įrašus, kurie bendrai sudarė 6906 minutes, peržiūrėjo ir įvertino tarptautinė komisija, kurią sudarė penki ekspertai: nuo pat pirmojo festivalio 1963 m. jame dalyvaujantis agentūros „Poorhouse“ direktorius ir prodiuseris Reiner Moritz (Vokietija), SVF televizijos vyriausioji prodiuserė Barbara Seiler (Šveicarija), prodiuseris, dramaturgas, profesorius Ivo Mathe (Čekija), agentūros „Bel Air Media“ įkūrėjas ir režisierius Francois Duplat (Prancūzija) bei LRT Kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė (Lietuva). Trisdešimt vienas koncertas, spektaklis ir dokumentinis filmas buvo atrinktas į trumpąjį sąrašą. Į jį pateko ir abu LRT įrašai.

Festivalio apdovanojimų ceremonija kaip ir kasmet vyko Nacionalinio teatro Naujojoje salėje. Šiemet čia taip pat dalyvavo ir lietuviams gerai pažįstamas choreografas Aleksander Ekman, kuriam apdovanojimą už ypatingus meninius pasiekimus skyrė Tarptautinis IMZ muzikos ir medijų tinklas, kuriam priklauso ir LRT. Visus 60-ojo Tarptautinio „Golden Prague“ televizijos festivalio laimėtojus galima rasti čia.