Tarptautinės kurčiųjų žmonių savaitės metu LRT nušvito mėlynai

Rugsėjo 18–24 dienomis minima Tarptautinė kurčiųjų žmonių savaitė, kurios metu Lietuvos kurčiųjų draugija kviečia parodyti palaikymą lietuvių gestų kalbai paprastu veiksmu – apšviečiant pastatus bei viešąsias erdves mėlyna šviesa. Prie šios iniciatyvos jungiasi ir LRT – visą savaitę darbuotojai bei svečiai tamsiuoju paros metu bus pasitikti mėlyna šviesa.

Pernai pirmą kartą Pasaulio kurčiųjų federacijos įgyvendinta iniciatyva „Nušvieskime gestų kalbą mėlynai!“ šiemet tęsiama kviečiant atkreipti dėmesį į vienybę, kurią sudaro daugiau nei 200 nacionalinių gestų kalbų.

„Vienas iš mūsų prioritetų – padaryti LRT turinį lengvai prieinamą kiekvienam: kiekvieną dieną transliuojame žinias bei „Panoramą“ su vertimu į gestų kalbą, taip pat verčiamos ir specialios transliacijos bei laidos, o kinų ir serialų platformoje LRT EPIKA esantį turinį subtitruojame. Prieš dvejus metus vykdėme akciją, kurios metu gestų vertėjai perėmė informacinių laidų vairą, o šiemet džiaugiamės galėdami prisijungti prie tarptautinės iniciatyvos nušviesdami LRT mėlyna spalva, kurią matys ne tik darbuotojai, bet ir į LRT atvykstantys pašnekovai“, – sako LRT Generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Atsižvelgiant į LRT auditorijos dalį, kurią sudaro žmonės su negalia, 2022 m. visuomeninis transliuotojas naujai paruošė 510 val. eterio su vertimu į gestų kalbą, o 519 val. eterio subtitravo. Per praėjusius metus iš viso buvo parodyta 411 vaidybinių ir dokumentinių filmų su subtitrais – šis skaičius nuolat auga, nes LRT yra įsipareigojusi kasmet didinti žmonėms su negalia pritaikyto turinio kiekį.

Pastatų ir objektų viešosiose erdvėse nušvitimas mėlynai patvirtina bendrą įsipareigojimą remti nacionalines gestų kalbas ir parodyti vienybę su pasaulinėmis kurčiųjų bendruomenėmis, teigia Lietuvos kurčiųjų draugija. Vartodami nacionalines gestų kalbas visose gyvenimo srityse galime užtikrinti žmogaus teises ir sukurti lygesnę visuomenę kurtiesiems.

Mėlyna spalva su kurčiųjų bendruomene siejama nuo pat Pasaulinės kurčiųjų federacijos įkūrimo 1951-aisiais, o Mėlynasis kaspinas simbolizuoja kurčiųjų bendruomenių lygybės visuomenėje siekį ir savo nacionalinių gestų kalbų pripažinimą.