„Nenutildytų žodžių istorija: LRT sausio 13-ąją“ – radijo pasakojime nugulė autentiški kraupios nakties įrašai

1991 m. sausio 13-osios naktį visa Lietuva tapo Lietuvos radijo ir televizijos pastato užgrobimo liudininke. LRT RADIJAS kviečia prisiminti nakties įvykius ir žmones, kurie padarė viską, kad radijas ir televizija toliau galėtų tęsti transliacijas, ir pasiklausyti 8-ių trumpų pasakojimų, kuriuose nugulė autentiški įrašai, eteryje skambėję 1991-ųjų sausio naktį.

Sausio 13-osios naktį pirma nutrūko Lietuvos radijo transliacija, kur iki paskutinės akimirkos pranešimus skaitė diktoriai Bernadeta Lukošiūtė ir Algimantas Sadukas. Tada desantininkai pasuko link televizijos studijų. Viename iš koridorių darbuotojai paslėpė įjungtą televizijos kamerą ir visas pasaulis pamatė, kaip sovietų kariai ieškojo įėjimo į studiją, kurioje tiesioginiame eteryje dirbo ir iki paskutinės minutės įvykius komentavo televizijos žurnalistė Eglė Bučelytė, pranešinėjusi kaip priešas veržiasi į kabinetus ir užima aukštą po aukšto.

Į televizijos aparatinę įsiveržę desantininkai nutraukė visas transliacijas. Užgrobę radijo ir televizijos pastatus Vilniuje, okupantai siekė įtikinti žmones, kad teisėta Lietuvos valdžia nuversta. Bet po 40 sekundžių Lietuva ir pasaulis nepriklausomą Lietuvos balsą išgirdo iš Sitkūnų radijo stoties.

„8-ių dalių pasakojime „Nenutildytų žodžių istorija: LRT sausio 13-ąją“ LRT RADIJAS kviečia prisiminti nakties įvykius ir žmones, kurie padarė viską, kad radijas ir televizija toliau galėtų tęsti transliacijas, kad ir laikinose patalpose: naktį buvo išvežta televizijos kilnojamoji stotis, išneštos kameros, vaizdo kasetės su svarbiausiais įrašais. Dėl to pasaulio žiniasklaida galėjo paskelbti autentiškus įrašus, kuriuose užfiksuoti okupantų veiksmai.

Tą naktį radijo ir televizijos darbuotojai pademonstravo savo atsidavimą darbui nepaisant jokių aplinkybių. Ir šiandien radijas turėtų galimybę transliuoti didelei auditorijai, deja, bet tenka apie tai susimąstyti, kai matome, kokie baisūs įvykiai vyksta Ukrainoje. Šie trumpi pasakojimai yra tam tikra padėka visiems, dirbusiems tą naktį, bei indėlis į istoriją ateities kartoms“, – teigia LRT RADIJO redakcijos vadovė Guoda Litvaitienė.

Trumpus dokumentinius pasakojimus galima išgirsti specialiame polapyje bei LRT radiotekoje.