Visuomeninis transliuotojas jau antrus metus iš eilės turinio kūrėjus kviečia mokytis kurti ir sėkmingai transliuotojams pristatyti tarptautinėms auditorijoms patrauklius ir aktualius dokumentinių televizijos programų formatus.
2025 m. kovo 4–6 d. LRT vyks Baltijos šalių televizijos formatų inkubatorius – intensyvios kūrybinės dirbtuvės, kurias, kaip ir pernai, ves tarptautinės televizijos formatų kūrimo ir platinimo kompanijos „GRB Media Ranch“ turinio vystymo vadovas Philipas Kalin-Hajdu. Jo išvystyti televizijos formatai sėkmingai parduodami visame pasaulyje. Jis sukaupęs daugiametės vaidybinių filmų, serialų ir virtualios realybės projektų rašymo ir prodiusavimo patirties. Už savo skaitmeninį serialą „YidLife Crisis“ P. Kalin-Hajdu dukart nominuotas Kanados ekrano menų apdovanojimams. Taip pat jis – nuolatinis įvairių kino rėmimo fondų ekspertų komisijų ir tarptautinių „Emmy“ apdovanojimų žiuri narys.
Pernai LRT vykusiame tarptautiniame televizijos formatų inkubatoriuje dalyvavo dešimt turinio kūrėjų iš Italijos, Serbijos, Kroatijos ir Lietuvos. Per tris mokymų dienas, lektoriaus padedami, jie išvystė originalius dokumentinių televizijos programų formatus, kuriuos pristatė LRT vadovams.
Inkubatoriaus nugalėtoju buvo išrinktas lietuvių prodiuserės Valdonės Ovadnevienės formatas „24 valandų iššūkis“, kurio tikslas – žiūrovams parodyti, kaip Lietuvos šeimos yra pasiruošusios išgyventi pirmąją parą, kuri būtų gyvybiškai svarbi jų saugumui, nutikus stichinei arba žmogaus sukeltai nelaimei.
„Dalyvavimas 2024 m. TV formatų vystymo inkubatoriuje buvo viena įspūdingiausių tokio tipo patirčių mano gyvenime, – prisimena V. Ovadnevienė. – Šiose kūrybinėse dirbtuvėse per itin trumpą laiką išmokau labai daug: drąsiau reikšti savo mintis ir idėjas, sužinojau, kad TV formatų kūrimas ir jų pristatymas turi formules. Mūsų mentorius Philipas Kalin-Hajdu nuostabus, be galo konstruktyvus, moka teisingai kritikuoti ir motyvuoti. Net kai jauteisi beviltiškai, jis rasdavo teigiamų dalykų, o kai išklysdavai iš kelio, grąžindavo į jį atgal. Jis iš tų žmonių, kurie įkvepia, ir kuriais norisi sekti.”
Išklausiusi V. Ovadnevienės formato pristatymą pernai vykusiame formatų vystymo inkubatoriuje, LRT suteikė finansavimą šio formato demonstracinės laidos versijos gamybai. Šiuo metu LRT tariasi su formato autore dėl visos laidų serijos įgyvendinimo sąlygų. Formato įsigijimu taip pat domisi ir Latvijos nacionalinė televizija.
„Kūrėjų drąsa eksperimentuoti ir tarptautinių mentorių pagalba leidžia atrasti idėjas, kurios turi potencialo sudominti ne tik vietinę, bet ir pasaulinę auditoriją. Be to, per tokias dirbtuves gimsta ne tik nauji formatai, bet ir vertingi ryšiai, stiprinantys visą mūsų kūrybinę bendruomenę. LRT labai svarbu būti šio proceso dalimi ir augti kartu“, – džiaugiasi LRT televizijos departamento vadovas Andrius Korenka.
Pernai vykusio formatų vystymo inkubatoriaus sėkmė paskatino šiemet prie inkubatoriaus prisijungti ir kitus Baltijos šalių transliuotojus – Latvijos nacionalinę televiziją LTV, Estijos visuomeninį transliuotoją ERR bei „Go3“ televiziją.
Šiemet į Baltijos šalių televizijos formatų inkubatorių bus atrinkti iš viso 9 turinio kūrėjai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Per kūrybines dirbtuves savo išvystytus formatus dalyviai turės galimybę pristatyti tarptautinei televizijos ekspertų žiuri, kurią sudarys LRT, LTV, ERR ir „Go3“ atstovai. Žiuri išrinkto geriausio inkubatoriaus formato autoriui atiteks 9000 eurų prizinis fondas, skirtas demonstracinės laidos versijos gamybai. Susipažinę su pagaminta demonstracine laidos versija, LRT, LTV, ERR ir „Go3“ spręs, ar norėtų įsigyti visą laidų seriją, o tarptautinė televizijos formatų kūrimo ir platinimo kompanija „GRB Media Ranch“ – ar norėtų šį formatą siūlyti kitiems pasaulio transliuotojams.
Į Baltijos šalių televizijos formatų inkubatorių lietuvių, latvių ir estų turinio kūrėjai gali registruotis iki vasario 10 d. Registracijos anketą galima rasti čia.