Kitų metų LRT biudžetas – ambicingiems naujos strategijos siekiams

LRT kitąmet siūlys daugiau kokybiškų filmų ir serialų, kurs naują turinį vaikams ir paaugliams, daug dėmesio skirs regionams, patikimai ir kokybiškai žurnalistikai, vasarą turės daugiau originalių laidų ir mažiau kartojimų. Tai tik keli dalykai, iliustruojantys 2023 m. visuomeninio transliuotojo biudžetą, – pirmąjį pagal naująją LRT strategiją 2023-2027.

Lietuvos visuomeninio transliuotojo biudžetą sudarys 63,4 mln. EUR. Kaip ir anksčiau, didžiausia dalis bus skirta turiniui – beveik 58 proc. Personalui – 32 proc., administracinėms išlaidoms – 7 proc., rinkodarai – 2,5 proc. Planuojant šių metų biudžetą teko atsižvelgti ne tik į dėl infliacijos kylančias turinio įsigijimo kainas, bet ir žymiai padidėjusias išlaidas elektrai ir kitiems LRT pastato išlaikymo kaštams.

„Kitų metų LRT veiklą ir jai skirtą biudžetą planavome jau pagal naująją strategiją, nubrėžusią ambicingus tikslus. Auditorija yra svarbiausia, o ji iš mūsų tikisi pačios aukščiausios kokybės, autentiško, prasmingo ir aktualaus turinio, kuris būtų prieinamas jai patogiais būdais. Mes ištikimai tarnausim visiems – ir tiems, kuriems patogiausi yra tradiciniai radijo ir televizijos kanalai, ir tiems, kurie savo gyvenimo nebeįsivaizduoja be turinio internete. Vis dėlto skaitmeninė transformacija auditorijos įpročius smarkiai pakeitė ir toliau keičia, o LRT, savo misiją įgyvendinantis visuomeninis transliuotojas, privalo į tai atsižvelgti ir vis daugiau kokybiško turinio įvairiomis formomis siūlyti internete – taip, kaip patogiausia Lietuvos žmonėms“, – sako LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Vienas ambicingiausių naujos LRT strategijos tikslų – ypatingą dėmesį skirti vaikams ir jaunimui ir taip LRT turiniu sudominti jaunąją auditoriją. 2022-aisiais jau buvo ruošiamas tramplinas vaikų ir jaunimo turinio pokyčiams, o 2023 m. pagal naują Vaikų ir jaunimo turinio strategiją bus peržiūrimas šiuo metu kuriamas turinys visose platformose. Planuojama inicijuoti naujų projektų, kurie būtų skirti įvairioms amžiaus kategorijoms, ypatingą dėmesį skiriant sunkiau pritraukiamai auditorijos daliai – vyresniems vaikams.

„Vaikų ir paauglių poreikiai keičiasi jiems augant, todėl ir mes su skirtingomis grupėmis dirbsime skirtingai. Mažiausiems, 2-6 m. darželinukams, siūlysime kokybiškiausią ir šiuolaikiškiausią edukacinį turinį. Galvodami apie 7-11 m. pradinukus sugalvojome naują žodį – linksmokyti, tą ir stengsimės daryti su linksmu, žaidybiniu ir paaiškinančiu turiniu. 12-16 m. paauglių gyvenimą stengsimės atspindėti ir pasiūlyti turinio apie juos ir apie tai, kas jiems rūpi. 17-18 m. gimnazistams rengsime praktišką turinį, padedantį įsilieti į suaugusiųjų gyvenimą“, – sako vaikų turinio redaktorė Aistė Jūrė.

Kaip numatyta naujoje strategijoje, LRT skirs didelį dėmesį regionams. Šią vasarą vykęs projektas „Draugiška Lietuva“ tapo įkvėpimu ieškoti naujų regionų įtraukties idėjų ne tik televizijos eteryje, bet ir kituose LRT kanaluose. Tai LRT ketina aktyviai daryti ir 2023 m. Prie didesnių galimybių atspindėti regionų gyvenimą prisidės LRT radijams perkama mobili studija su kokybiškesne ir funkcionalesne įranga.

Dėl kitąmet vyksiančių savivaldybių tarybų ir merų rinkimų LRT suplanavo specialių programų ir įvairių transliacijų iš visos Lietuvos, kurios vyks naujienų portale LRT.lt, LRT TELEVIZIJOJE ir LRT RADIJO eteryje.

LRT toliau skirs didelį dėmesį kokybiškai žurnalistikai, toliau aktyviai informuodama iš įvairių pasaulio vietų. Pinigai bus skiriami ne tik jau įkurtiems korespondentų punktams Vašingtone ir Briuselyje, bet ir žurnalistų komandiruotėms, vykstantiems informuoti apie svarbiausius įvykius.

LRT ir 2023m. atrinks, užsakys, kurs ir pristatys kokybišką ir aktualų kultūros turinį iš Lietuvos ir pasaulio. Bus įsigyjami ryškiausi operos, šokio ir muzikos pasirodymai iš svarbiausių pasaulio scenų, festivaliuose pripažinti dokumentiniai filmai. Bus filmuojami specialiai atrinkti dramos, šokio, operos spektakliai Lietuvoje, inicijuojamas koncertų-filmų ciklas, skirtas Vilnius700. Stiprinamas kultūros aktualijų, literatūros turinys LRT radijuose, rengiami nauji „Radijo teatro“ pastatymai, atnaujinama kultūros rubrika LRT.lt. Bus kuriamos naujos ir tęsiamos sėkmingos kultūros turinio pristatymo formos ir būdai televizijoje.

LRT komanda toliau dirbs siekdama išlikti kokybiškų filmų ir serialų transliuotoju ne tik televizijos eteryje, bet ir internete – LRT.lt, kur vis daugiau žmonių renkasi juos žiūrėti. Dėl šios priežasties LRT planuoja pirkti ilgesnes internetines filmų ir serialų rodymo teises.

„Auditorija tikisi, kad LRT jai pasiūlys prasmingo laisvalaikio. Didelę jo dalį sudaro meniniai ir dokumentiniai filmai, serialai. Matome, kad žiūrovai šį turinį susiranda ne tik LRT TV ar LRT PLIUS eteryje, bet vis dažniau ir LRT Mediatekoje, todėl planuodami biudžetą į tai atsižvelgėme ir stengsimės ne tik pasiūlyti platesnį repertuarą, bet ir gauti ilgesnes rodymo teises, kad mūsų žiūrovai galėtų lanksčiau planuotis savo laiką. Rinkdami filmus ir serialus ypatingą dėmesį skiriame festivaliuose apdovanojimus gavusiems filmams, Skandinavų ir kitų Europos šalių turiniui, tačiau tuo neapsiribojame“, – sako LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas.

LRT ir toliau imasi lyderystės tarptautiniame kontekste: 2023 m. Lietuvoje vyks Euroradijo džiazo orkestro dirbtuvės ir koncerto transliacija visiems Europos visuomeniniams transliuotojams, džiazo prodiuserių susitikimas, tarptautinė žiniasklaidos konferencija.

LRT OPUS 2023 m. planuoja pristatyti naujus dažnius miestuose, kuriuose ši radijo stotis nebuvo girdima, taip pat šiuose miestuose planuoja išvažiuojamąsias transliacijas. Bus stiprinamas išliekamąją vertę turintis ir LRT misiją atliepiantis LRT OPUS turinys: LRT OPUS dokumentika, interviu ciklas su užsienio atlikėjais, vizualių koncertų serija, pokalbiai LRT OPUS PILNATIS.

Kitais metais planuojama su nauja produkcija stiprinti televizijų vasaros sezoną: daugiau naujų laidų ir mažiau kartojimų. Originalaus turinio vasarą siūlys ir LRT Mediateka, tačiau ir kitais metų laikais joje planuojama daugiau specialių programų.

Ketinama ir toliau investuoti į sporto transliacijas. LRT orientuojasi ne tik į populiarius sporto renginius, bet ir toliau sieks rodyti įvairių sporto šakų varžybas. LRT transliuos Lietuvos atstovų pasirodymus įvairių šakų pasaulio ir Europos čempionatuose: lengvosios atletikos, plaukimo, rankinio, irklavimo, dailiojo čiuožimo, ledo ritulio, baidarių ir kanojų irklavimo. Taip pat bus tęsiamos Eurolygos ir Europos taurės krepšinio turnyrų, Karaliaus Mindaugo taurės transliacijos.

LRT toliau ieškos savo nekilnojamojo turto problemos spendimo. LRT pastatas nenaujintas pastaruosius 30 metų, jis ne tik nebeatitinka šiuolaikinės žiniasklaidos poreikių, bet yra ir energetiškai neefektyvus, kai kuriose vietose avarinės būklės, o beveik trečdalio savo patalpų LRT nebenaudoja, nors toliau turi užtikrinti jų eksploataciją. 2019 m. atlikta Nekilnojamojo turto studija parodė, kad efektyviausias problemos sprendimas – naujas LRT pastatas, nors šiuo metu lėšų nuolat skiriama ir esamiems pastatams, sprendžiant kritinių pastato vietų problemas. 2023 m. biudžete numatytos išlaidos, susiję su LRT nekilnojamojo turto ir tvarios veiklos vystymo sprendimu. Planuojama atlikti analizę, kuri padėtų įsivertinti efektyvių energetinių išteklių naudojimo galimybes.