LRT atsiskaito ir pristato 2022 m. veiklos ataskaitą: karo nušvietimas, punktas Vašingtone, išaugęs portalas ir atnaujintas vizualinis identitetas

Svarbiausios transliacijos iš visos Lietuvos ir pasaulio, reportažai iš Ukrainos, rezonansiniai žurnalistiniai tyrimai ir reikšmingiausi kultūros įvykiai – visa tai LRT pristato naujausioje 2022 m. veiklos ataskaitoje. Kviečiame skaityti apie tai, kas buvo svarbiausia mums ir jums, kurie buvote kartu ir žiūrėjote, klausėte ir skaitėte informaciją visuose LRT kanaluose.

Kasmetinę veiklos ataskaitą LRT jau penktus metus rengia pagal Europos transliuotojų sąjungos (EBU) „Vertės visuomenei“ (angl. Contribution to society) metodiką ir yra grįsta trimis aspektais: visuomeninio transliuotojo indėliu į šalies demokratiją, indėliu į kultūrą ir švietimą, indėliu į ekonomiką ir inovacijas.

Ne vienus metus visuomenės apklausose patikimiausia Lietuvos žiniasklaidos grupe įvardinama LRT praeitais metais teigiamai buvo vertinama 72 proc. gyventojų („Baltijos tyrimų“ 2022 m.), net 90 proc. apklaustųjų pritaria, kad LRT pateikia svarbiausias Lietuvos naujienas („Spinter tyrimai“, 2022 m.). Tai ypač svarbu susidūrus su krizinėmis situacijomis, į kokią patekome vasario 24-osios rytą Rusijai pradėjus karą su Ukraina.

„2022-ieji LRT istorijoje bus ypatingo susitelkimo metai. Visuomeninis transliuotojas buvo kartu su visuomene, Lietuvos ir Ukrainos visuomene, kartu su laisvuoju pasauliu, stojusiu į kovą su agresija, melu ir neapykanta. Taikos metais ši kova taip pat vyksta – už visuomenės teisę į tiesą, įvairovę ir pasirinkimą. Karo metais ši kova įgyja ir kitą reikšmę – tampa mūsų kova už gyvybę“, – teigia LRT tarybos pirmininkas Eugenijus Valatka.

Tarybos pirmininkas įvardina, kad šiemet kaip niekada anksčiau svarbi tapo LRT misija informuoti ir telkti – LRT radijo ir televizijos kanalai bei naujienų portalas įtampų, baimių ir nežinios akivaizdoje yra pirmieji ir svarbiausi šaltiniai į tiesą. Dėl to naujienų programos keitėsi ne tik vos prasidėjus karui – ieškota priemonių skelbti tik patikimą informaciją visiems Lietuvos gyventojams.

Reaguojant į objektyvios žurnalistikos poreikį rusakalbiams, padaugėjo turinio rusų kalba, šalyje daugėjant ukrainiečių, bėgančių nuo karo, pristatyti projektai ukrainietiškai. Žurnalistai nuolatos informavo iš Lenkijos pasienio ir vyko į karo apimtą šalį pranešti, informuoti ir užfiksuoti tai, kas vyksta Ukrainoje. Kartu padidėjus dezinformacijos srautui ir toliau kovojome su melagienomis, o LRT Tyrimų skyrius pristatė ne vieną rezonansinį tyrimą, kuriuose figūravo ir žinomi politikai, ir panaudoti karstai. Stebint įtemptą ekonominę situaciją, temos apie brangstančias dujas ir elektrą, kylančias prekių ir paslaugų kainas bei didėjančias paskolų palūkanas tapo LRT ekonomikos ir verslo žurnalistų kasdienybe. Visa tai galėjote rasti ne tik radijo bei televizijos kanaluose, bet ir portale LRT.lt.

„Internetinių rinkos tyrimų bendrovės „Gemius Baltic“ tyrimo „Gemius Audience“ duomenimis, lapkričio mėnesį portale LRT.lt apsilankė daugiau nei 1,26 mln. realių vartotojų – tapome antru naujienų portalu Lietuvoje. Portalo populiarumas rodo, kad netgi labai ankštoje naujienų portalų aplinkoje LRT.lt sėkmingai užpildo kokybiškos ir prasmingos informacijos poreikį“, – sako LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Nepaisant įtemptų ir iššūkių kupinų metų, LRT parengė naująją LRT strategiją 2023–2027 metams, pagal kurios gaires jau dirbo ir 2022 m., ir atspindėjo pagrindinę jos ašį – auditoriją. Ne tik tiesiogiai informavome apie svarbiausius pasaulio įvykius, bet ir įsteigėme naują korespondentų punktą Vašingtone, ypatingą dėmesį skyrėme regionams įsiklausydami į kiekvieno problemas, artėdami prie kiekvieno, net ir mažiausio, LRT žiūrovo, rengėme vaikų ir jaunimo turinio strategiją. Suvokdami, kad kiekvienas žmogus yra svarbiausias visuomeninio transliuotojo tikslas, LRT 2022-aisiais pradėjo kurti LRT lygybės ir įvairovės strategiją, padėsiančią dar geriau matyti ir girdėti skirtingus Lietuvos žmones.

„Ne vienus metus iš eilės visuomenės apklausose LRT įvardijama patikimiausia Lietuvos žiniasklaidos grupe. Šis pasitikėjimas mus skatina nekeisti krypties ir stiprėti kaip moderniam bei atviram transliuotojui, kurio turinys būtų prieinamas ir aktualus kiekvienam – 2022 m. atnaujinome LRT prekių ženklo vizualinę išraišką, atspindinčią kokybinius visuomeninio transliuotojo pokyčius ir kviečiančią atrasti LRT kaip visumą – kaip naujienų žurnalistikos, kultūros ir sporto namus, kaip įdomių autorinių laidų ir gero kino erdvę, kaip skirtingų radijo ir televizijos kanalų bei naujienų portalo bendrystę. Ir visa tai apima trys raidės – LRT“, – teigia LRT generalinė direktorė.

LRT – ne tik svarbiausių naujienų, bet ir kokybišką turinį bei prasmingą pramogą siūlanti žiniasklaidos priemonė, todėl 2022-aisiais, kaip ir anksčiau, buvome šalia su žinomiausiais ir festivaliuose įvertintais filmais, dokumentika ne tik apie gamtą, bet ir istoriją, madą ar muziką, ir patiems įvairiausiems stiliams skirtais koncertais. Per metus LRT parėmė 187 kultūros projektus ir iniciatyvas, todėl yra ne tik kultūros transliuotojas, bet ir kultūros kūrėjas, bendraautoris, dalyvis.

Svarbiausios naujienos – ir iš sporto aikščių: pasaulio futbolo čempionato finalą LRT ekranuose bent trumpam įsijungę buvo 1,5 mln. žiūrovų. LRT ir 2022-aisiais rodė ne tik žinomiausias varžybas, bet ir suteikė galimybę tiesiogiai išvysti lietuvių startus – nuo lengvosios atletikos čempionato, kuriame medalį kabinosi disko metikas Mykolas Alekna, iki į plaukimą grįžusios Rūtos Meilutytės triumfą. LRT eteryje siekta parodyti visus, todėl žiūrovai galėjo pamatyti svarbiausius įvykius iš Pekino paralimpinių žaidynių.

2022 m. LRT siekė būti su visais ir atspindėti kiekvieną – tai rodo ir pristatoma metinė ataskaita. Pasitikrinti savo žinias apie LRT galės visi LRT žiūrovai – ataskaita bus pristatyta pamėgto intelektinio televizijos žaidimo formatu. Speciali laida „Auksinis protas. LRT atsiskaito“, kurią ves Arūnas Valinskas ir LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas, bus transliuojama birželio 3 d., šeštadienį, 21 val. per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. Žiūrovai kartu su šeštadienio žaidimo dalyviais į klausimus laidos metu galės atsakinėti ir PROTOTO programėlėje.

Jau dabar su LRT veiklos ataskaita galite susipažinti čia.