Radijo „Oskarais“ vadinamame festivalyje – lietuviškos dokumentikos triumfas: auksą iškovojo LRT RADIJAS

Čikagoje vykstančiame prestižiniame festivalyje „Third Coast“, vadinamame garso dokumentikos „Sundance“ ir net radijo „Oskarais“, LRT RADIJO dokumentika apie migracijos krizę Lietuvoje iškovojo aukso medalį. Tai pirmasis kartas festivalio istorijoje, kai vienas svarbiausių apdovanojimų skirtas dokumentikai ne anglų kalba, paaiškėjo ceremonijoje, vykusioje pirmadienio naktį Lietuvos laiku.

Tarptautinės žiuri komandos pripažintas dokumentikos autorės Sigitos Vegytės įvertinimas šiame prestižiniame festivalyje Festivalyje „Third Coast“ – pirmasis toks ne tik Lietuvoje, bet ir Vidurio bei Rytų Europoje.

„Man atrodo labai svarbu, kad mes patys pasakotume pasauliui apie save, kas vyksta mūsų šalyje ir regione. Šis apdovanojimas reiškia, kad mes galime būti išgirsti. Nors ir turim labai mažus išteklius, galime konkuruoti su garsiausiais pasaulio kūrėjais. Ir turbūt tai tik parodo, kad svarbiausia visgi istorija, kuri ką nors sujudina“, – džiaugiasi dokumentikos autorė.

Apdovanojimą laimėjusi LRT RADIJO dokumentika „Atsimenu jo žvilgsnį. Istorija apie karį ir migrantą“ atskleidžia dviejų žmonių istorijas: irakiečio-siro Bahaa, kuris 2021 m. vasarą iš Baltarusijos nelegaliai pateko į Lietuvą ir Kybartų migracijos centre praleido metus, bei kario savanorio Domo, padėjusio pasieniečiams saugoti valstybės sieną.

„Domo ir Bahos istoriją atradau labai atsitiktinai, bet man ji pasirodė puikiai atspindinti konfliktą – viena vertus, migracijos krizė suorganizuota Lukašenkos režimo, pasiūliusios žmonėms „lengvą“ kelią į Europą, kita vertus, tai ir humanitarinė krizė. Tą konfliktą aš ir norėjau parodyti. Ir man buvo svarbu papasakoti istorijas tokias, kokios yra“, – pasakoja S. Vegytė.

LRT Radijo departamento vadovas Giedrius Masalskis džiaugiasi, kad radijo profesionalų kuriami darbai sulaukia įvertinimo ir pasauliniu mastu.

„Radijo dokumentika – sudėtingas žanras, reikalaujantis ilgo, kruopštaus darbo bei gebėjimo pažvelgti į temas kitokiu, nauju kampu. Rasti būdą įtraukiančiai garsu papasakoti išskirtines istorijas yra savotiškas menas. Didžiuojuosi, kad mūsų radijo dokumentika šį meną išmano puikiai – šis reikšmingas tarptautinis įvertinimas tik dar kartą tai įrodo“, – pažymi G. Masalskis.

Ketverius metus radijo dokumentikas rengianti žurnalistė S. Vegytė ypač domisi tarptautinių santykių, saugumo ir karinių konfliktų temomis, todėl savo pasakojimuose dažnai pasakoja sudėtingose, ribinėse situacijose atsidūrusių žmonių istorijas.

„Tarptautinis šio puikaus Sigitos darbo įvertinimas labai svarbus mūsų nedidelei garso dokumentikos kūrėjų bendruomenei. Galbūt tai, kad lietuviška radijo dokumentika jau tampa matoma ir pripažinta pasaulio žemėlapyje, įkvėps ir naują kūrėjų kartą, o taip pat paskatins sisteminius mūsų kultūros lauko pokyčius, kad šis žanras išliktų ateityje“, – sako radijo dokumentikos redaktorė Vaida Pilibaitytė.

Į dabar apdovanotą dokumentinį pasakojimą apie migracijos krizę tarptautiniuose renginiuose jau anksčiau dėmesį buvo atkreipę radijo dokumentikos profesionalai. „Sigitos dokumentika parodė, kaip puikus pasakojimas gali priminti apie mus siejantį žmogiškumą – net tokiais laikais, kai esame skiriami sienų ir karo“, – pernai po perklausos Europos transliuotojų sąjungos (EBU) radijo dokumentikos konferencijoje „IFC AudioDocs 2022“ sakė Vokietijos Bavarijos radijo dokumentikos redaktorius Tillas Ottlitzas.

2022 m. rudenį LRT RADIJO dokumentika buvo atrinkta ir į Italijoje vykstančio tarptautinio žurnalistikos festivalio „Internazionale a Ferrara“ programą. Kūrinys taip pat pristatytas audio festivalyje „BANGUOJA“ ir publikuotas tarptautinėje platformoje RadioAtlas.org, kur įvairių šalių garso kūrėjų darbai prieinami su angliškais titrais.

Nuo 2006-ųjų kuriami jų LRT RADIJO dokumentikos pasakojimai yra itin vertinami klausytojų, pelnę daugybę apdovanojimų nacionaliniuose konkursuose, pristatyti tarptautiniuose festivaliuose ir ne kartą nominuoti prestižiniame žemyno konkurse PRIX EUROPA.

Apie festivalį Third Coast

Nuo 2000 m. Čikagoje, JAV, organizuojamas tarptautinis audio festivalis „Third Coast“ kartais vadinamas garso dokumentikos „Sundance“ arba net radijo „Oskarais“. Organizatoriai siekia telkti audio kūrėjų bendruomenę ir populiarinti garso pasakojimo žanrą kaip meno formą. Kūriniai ne anglų kalba festivalyje nominuojami nuo 2016 metų, o nuo 2020 m. jie gali pretenduoti į visas apdovanojimų kategorijas. Šiemet festivalis teikia 11 prizų, į kuriuos pretendavo rekordinis skaičius darbų iš visų žemynų. Iš viso apie 1000 valandų įrašų vertino 20 žiuri narių – pripažintų garso dokumentikos profesionalų.

Per daugiau kaip 20 festivalio gyvavimo metų prizais įvertinti tokie ir Lietuvoje gerai žinomi amerikiečių podkastai kaip „Radiolab“, „This American Life“, „S-Town“.

Visas šių metų festivalio nugalėtojų sąrašas čia.