Pirmosios „LRT radijo akademijos“ dalyviai pristatė išskirtinius garso pasakojimus

Jautrios asmeninės istorijos, pasakojimai apie ypatingus žmones bei istorinės atminties paieškos nugulė į pirmosios „LRT radijo akademijos“ dalyvių garso pasakojimus. Juos mentorystės programos dalyviai pristatė specialioje perklausoje, kur apdovanoti ir geriausiais pripažintų darbų autoriai.

Tris mėnesius trukusios „LRT radijo akademijos“ dalyvių garso pasakojimus LRT radiotekoje jau gali išgirsti visi norintys.

Tarp šių darbų – ir mentorystės programos vertinimo komisijos geriausiu darbu pripažintas pasakojimas „Mano mama agentė“. Jį sukūrė kino režisierė Jūratė Samulionytė, pasitelkusi savo asmeninę patirtį ir nagrinėjusi visuomenėje vis dar tvyrantį nejaukumą, susijusį su darbu Sovietų Sąjungos tarnybose, KGB.

„Išgirdusi kitus pasakojimus galvojau, kad mano ne toks jautrus, nes tema turi daug tamsių atspalvių. Bet šis įvertinimas tapo svarbiu patvirtinimu, kad reikia keliauti toliau. Visa ši patirtis buvo labai įdomi, radijas man tapo vizualesnis, nes garso pasakojimu gali sukurti vaizdą – šį paradoksą suvokiau šios akademijos metu“, – po apdovanojimo sakė „LRT radijo akademijos“ laureatė.

Antrosios premijos laimėtoją išrinko patys mentorystės programos dalyviai. Jų simpatijas iškovojo Domo Zenkevičiaus pasakojimas „Išgyventi psichozę“, kuriame autorius papasakojo savo asmeninę istoriją.

„Kai pasidalinu savo sunkumais su kitais, man ir pačiam lengviau, tad labai ačiū, kad išklausėt“, – po apdovanojimo lakoniškai dėkojo D. Zenkevičius.

Dalyvių garso pasakojimų gyvai buvo susirinkę paklausyti ir projekto partneriai bei programos artimieji. Klausytojai savo iniciatyva taip pat apdovanojo jiems įspūdį palikusį pasakojimą „Tarp“. Jame nugulė Dominykos Adomaitytės garso įrašai, kur besilaukianti autorė bendrauja su demencija sergančia ir regėjimą praradusią močiute.

Viena mentorystės programos iniciatorių LRT Kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė sako, kad dalyviai nustebino kūrybiškumu, entuziazmu bei idėjų įvairove.

„Studentai pranoko lūkesčius – ne tik visi dešimt įgyvendino savo trumpo metro pasakojimus, bet ir kiekvienas galėtų išvystyti juos iki pilno metro ar net serialo! Man ypač patinka temų įvairovė, aktualumas, jautrumas ir gylis – nuo Gorbačiovo vizito Lietuvos kaime iki muzikinio LDK moters portreto, nuo nykstančios totorių bendruomenės iki psichinės sveikatos. Pamenu kaip dešimtmečius Lietuvos literatūrologai liūdėjo, kad nemokame pasakoti istorijų, negebame parašyti europinio romano. Man atrodo, kad Europą užkariaujančių lietuviškų garso pasakojimų taip ilgai laukti nereikės. LRT radijo dokumentalistės jau dabar skina tarptautinius apdovanojimus. Su tokia dokumentikos mokykla bei pirmosios „LRT radijo akademijos“ ir jos studentų potencialu galima svajoti apie didelius pasakojimus“ – pažymi A. Biliūnaitė.

Į pirmą kartą surengtą „LRT radijo akademiją“ užsiregistravo net 150 norinčiųjų, o galimybę semtis žinių gavo dešimt dalyvių.

„Toks didžiulis susidomėjimas dar kartą įrodė, kad yra išties daug žmonių, turinčių įdomių idėjų bei norinčių jas pasakoti garsu. Šis žanras atgimsta, o mes komandoje turime profesionalų, gebančių dalintis žiniomis, todėl tikime, kad tai bus pirmoji, bet ne paskutinė mentorystės programa“, – sako LRT Radijo departamento vadovas Giedrius Masalskis.

Nors pirmoji „LRT radijo akademija“ baigėsi, viliamasi, kad bendradarbiavimas su autoriais tęsis – dalyviams bus pasiūlyta galimybė ateityje kurti pasakojimus „Radijo dokumentikai“ ar kitas LRT laidas.

„Didžioji dalis autorių į mūsų akademiją atėjo beveik neturėdami jokios darbo su garsu patirties. Todėl mums didelis džiaugsmas matyti puikius jų darbo rezultatus – originalias, kūrybiškai papasakotas, įtraukiančias garso istorijas, tokias, kokių norėtųsi daugiau mūsų žiniasklaidos lauke. Mums kaip mentorėms šiuos tris mėnesius buvo tikras malonumas jiems padėti šiame kūrybos kelyje – pastangos ir įdėtas darbas girdisi darbuose, kuriais jie gali pagrįstai didžiuotis“, – sako radijo dokumentikų kūrėja, viena programos mentorių Vaida Pilibaitytė.

„LRT radijo akademijoje“ savo žiniomis dalinosi ne tik įvairių sričių LRT profesionaliai bei mentorėmis tapusios „Radijo dokumentikos“ kūrėjos, bet ir garso pasakojimų autoriai iš Vokietijos bei Lenkijos, kurie savo išskirtinius darbus pristatė viešose perklausose kino centre „Skalvija“. Šios perklausos surengtos, bendradarbiaujant su Goethe’s instituto programa „Perspectives“ bei Lenkijos institutu Vilniuje.

Programos mokymuose apie įtraukiančių istorijų rašymą patirtimi dalinosi ir rašytojas Rimantas Kmita, įdarbinti balsą mokė aktorė Aldona Vilutytė, kompozitorė Agnė Matulaitytė bei kiti savo sričių ekspertai.