Dirbtinis intelektas nustatė, kad aiškiausiai kalba LRT TELEVIZIJOS laidų vedėjai

Pranešimai žiniasklaidai
Jovita Bazevičiūtė

Šneką paverčiantis tekstu dirbtinis intelektas nustatė, kurių šalies TV žinių vedėjų kalba yra aiškiausia. Tyrimą antrąsyk atlikusi bendrovė „Kantar“ išanalizavo robotų šifruotą TV laidų medžiagą ir sudarė aiškiausiai kalbančių TV vedėjų dešimtuką. Net 7 iš 10 aiškiausiai kalbančių žinių laidų vedėjų dirba LRT TELEVIZIJOJE.

Robotas beveik neklysdamas suprato LRT TELEVIZIJOS žinių vedėjos Justės Tamošaitienės tarseną (99,85 proc.). Taip pat sklandžiai atpažino kone visus „Laba diena, Lietuva“ vedėjos Guodos Pečiulytės ir LRT TELEVIZIJOS žinių vedėjo Igno Andriukevičiaus žodžius (atitinkamai 99,34 proc. ir 99,32 proc.).

Robotas taip pat atpažino daugiau kaip 98 proc. LRT TELEVIZIJOS žinių vedėjų Aistės Plaipaitės, Jovitos Vitkauskės bei „Panoramos“ vedėjų Marijaus Žiedo ir Eglės Bučelytės šnekos.

„Šalies TV žinių vedėjų tarsena yra labai raiški, o ir pats intelektas sparčiai mokosi – palyginti su praėjusiu tyrimu, vedėjų šneką jis atpažino geriau: iš penkių minučių žinių įrašo, suklupdavo vos ties vienu-kitu žodžiu. Tikslas yra pasiekti, kad šneka būtų atpažinta visu 100 procentų“, – sakė „Kantar“ komunikacijos monitoringo ir analizės skyriaus vadovas Deividas Butkus.

Vasario mėnesį „Kantar“ atliktas tyrimas analizavo penkių Lietuvoje veikiančių TV žinių vedėjų kalbą – iš viso buvo išanalizuota 18 žinių vedėjų kalba. Vidutiniškai šalies TV žinių vedėjų šneką dirbtinis intelektas sugebėjo atkurti, t. y. paversti tiksliu tekstu, daugiau kaip 98,3 proc. tikslumu (prieš porą metų – beveik 3 proc. punktais mažiau).

Tyrimas taip pat parodė, kad per penkias minutes šalies žinių vedėjai ištaria vidutiniškai 580 žodžių, tačiau aiškios tarsenos lyderė J. Tamošaitienė tuo pačiu yra ir greitakalbė: per šį laiką ji ištarė net 645 žodžius, nepakenkdama artikuliacijai.

  1. LRT Justė Tamošaitienė 99,85
  2. LRT Guoda Pečiulytė 99,34
  3. LRT Ignas Andriukevičius 99,32
  4. LNK Lina Kairytė 99,19
  5. LRT Aistė Plaipaitė 98,96
  6. LRT Marijus Žiedas 98,87
  7. TV3 Rokas Petkevičius 98,85
  8. LRT Eglė Bučelytė 98,80
  9. LRT Jovita Vitkauskė 98,62
  10. LNK Aurelijus Bezekavičius 98,29

Automatinio šnekos atpažinimo technologija yra pagrįsta giluminių neuroninių tinklų modeliu, kuris dirbtinį intelektą išmoko atpažinti žodžius ir tam tikras jų struktūras. Roboto mokymui panaudota daugiau kaip 250 valandų garsynas, 58 milijonai lietuviškų sakinių ir per 600 tūkstančių žodžių. Ypatingas dėmesys skirtas raktažodžiams, susijusiems su verslo komunikacija. Šį naujovišką žinių monitoringo sprendimą rinkos tyrimų bendrovė „Kantar“ sukūrė kartu su kalbos technologijų bendrove „Tilde IT“. Be šios srities dirbtinio intelekto technologija taip gali būti naudojama pagreitinant žurnalistų, teismo ar posėdžių stenografų bei skambučių centrų darbus.

Jovita Bazevičiūtė
Jovita Bazevičiūtė
Atstovė ryšiams su visuomene

Pranešimai žiniasklaidai