Tai, kuo didžiuojamės

Praėję 2018-ieji mums buvo išskirtiniai. Pavasarį pasikeitusi administracija, generaline direktore tapus Monikai Garbačiauskaitei-Budrienei, ėmėsi permainų: didinti LRT sukuriamo turinio pasiekiamumą įvairiose platformose, stiprinti sinergiją tarp visų LRT kanalų, aktyvinti komunikaciją ir grįžtamąjį ryšį su auditorija, užtikrinti visuomeninio transliuotojo skaidrumą, efektyvią veiklą, atskaitomumą visuomenei.

MISIJA IR AUGANTI AUDITORIJA

2018-ųjų rudens LRT TELEVIZIJOS sezono startas buvo geriausias nuo 2009-ųjų. Įskaitant pavėluotą žiūrėjimą, LRT TELEVIZIJOS žiūrimumas per 2018-uosius išaugo nuo 10,5 iki 12,2 proc. („Kantar TNS“ duomenys).

LRT PLIUS kanalo žiūrimumas pakeitus pavadinimą ir pradėjus transliuoti kasdienį kultūros naujienų žurnalą, naujas laidas išaugo nuo 1,1 iki 1,5 proc. visos TV auditorijos („Kantar TNS” duomenys).

Išaugo ir naujienų portalo LRT.LT auditorija. LRT.LT per pastaruosius metus pasistiebė 6 pozicijomis ir gruodį turėjo dvigubai daugiau skaitytojų negu prieš metus (apie 500 tūkst. realių vartotojų). Sparčiai auga ir LRT auditorija socialiniuose tinkluose.

LRT radijo kanalų auditoriją plečiame atsirasdami ten, kur šiuolaikiniai klausytojai. Savo įrašais dalinamės populiariausiose tinklalaidžių platformose (spreaker.com, Google Podcasts ir Spotify). Vien per 2018 m. paskutinį mėnesį užfiksuota daugiau kaip 40 tūkst. LRT tinklalaidžių perklausų ir daugiau kaip 23 tūkst. atsisiuntimų („Gemius“ duomenys).

Džiaugiamės, kad daugiau auditorijos įvertina mūsų turinį, tačiau reitingai – ne vienintelis kriterijus. Kad tinkamai įgyvendintume misiją, parengėme LRT turinio kokybės ir atitikimo misijai vertinimo sistemą.

Duomenys apie auditorijos tyrimus.

VISUOMENĖ VERTINA GERIAU

2018 m. pabaigoje Lietuvos gyventojai LRT vertino geriau, negu prieš pusmetį. Tai parodė visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta apklausa. Lyginant su prieš pusę metų, 2018 m. gegužę, vykusia Lietuvos gyventojų apklausa, teigiamai vertinančių LRT veiklą padidėjo 3 proc., neigiamai vertinančių sumažėjo 4 proc.

Geriausiai tarp visų 7 Lietuvos žiniasklaidos grupių LRT grupė vertinama pagal 5 savybes iš 6 – tai kultūros puoselėjimas (69 proc. suaugusių Lietuvos gyventojų mano, kad tokia savybė tinka LRT grupei), žiūrovų ugdymas (61 proc.), patikimumas (45 proc.), operatyvumas (44 proc.) ir objektyvumas (39 proc.).

Sociologiniai tyrimai apie LRT vertinimą. 

LRT ŽURNALISTŲ ETIKOS KODEKSAS

LRT žurnalistai parengė Žurnalistų etikos kodeksą, kuriuo jau dabar vadovaujasi visa LRT žurnalistų bendruomenė, taip padėdami visuomeniniam transliuotojui siekti aukščiausių profesinių standartų.

LRT TYRIMŲ SKYRIUS

2018 m. vasarą darbą pradėjo profesionalių, patyrusių žurnalistų komanda, išanalizavusi dešimtis visuomenei svarbių, rezonansinių įvykių, jų priežasčių bei pasekmių. Tyrimai išsamiai pristatomi visuose Lietuvos nacionalinio transliuotojo kanaluose – televizijoje, radijuje ir portale.

LRT PLIUS

Atsinaujino televizijos kanalas LRT PLIUS, kuriame dar daugiau kokybiško turinio: kultūros, dokumentikos, pasaulinio kino klasikos, meno, muzikos, mokslo, gyvenimo būdo, sporto, daug naujų įdomių vardų ir veidų. LRT PLIUS ašis – TV žurnalas „Kultūros diena“.

IŠSKIRTINIAI PROJEKTAI

2018-ieji buvo turtingi išskirtiniais projektais ir transliacijomis: „100 valandų Lietuvai“, „LRT Metų apdovanojimai“, „Keliu vėliavą“, Popiežiaus vizitas, valstybinės Adolfo Ramanausko-Vanago laidotuvės, 100-mečio Dainų šventė, Kariuomenės 100-mečio paradas, o metų pabaigoje startavo tiesiogiai mobiliojoje programėlėje transliuojama protmūšio laida „LRT PROTOTO“, pirma tokia Baltijos šalyse.

NAUJA ADMINISTRACINĖ STRUKTŪRA – KOKYBIŠKO TURINIO KŪRIMUI

Nuo gruodžio LRT dirba pagal naują administracinę struktūrą. Ji tapo mažiau hierarchine, sustiprintas Interneto departamentas ir Naujienų tarnyba. Tiesioginę vertę kuriantys padaliniai – TV, Radijo, Interneto departamentai, Naujienų tarnyba – suformuoti procesiniu požiūriu: integruotos visos funkcijos nuo planavimo, gamybos, transliavimo iki techninio realizavimo ir palaikymo. Išgryninta struktūra leidžia pagreitinti procesus, sumažinti vidinę administracinę naštą ir koncentruotis į svarbiausią LRT uždavinį – kokybiško turinio kūrimui.

NAUJA ADMINISTRACINĖ STRUKTŪRA – KOKYBIŠKO TURINIO KŪRIMUI

Atnaujinome programų konkurso organizavimo procesą, kad savo siūlomas programas galėtų pateikti visi norintys lygiomis teisėmis. Pradėjome prieš konkurso paskelbimą rengti susitikimus su išorės prodiuseriais, skirtus supažindinti su LRT tikslais, programų atrankos kriterijais ir kita svarbia konkursų informacija.

2018-aisiais vyko du LRT programų konkursai, kuriuose – rekordinis dalyvių skaičius, ir negautas nė vienas nusiskundimas pirkimo procedūromis.

VIDINIAI RODIKLIAI – MATUOTI IŠKELTUS TIKSLUS

Nusistatėme vidinius rodiklius, kurių stebėsena leis matuoti, kaip mums sekasi įgyvendinti LRT strategines sritis: misijos įgyvendinimą, technologinę pažangą, valdymo ir veiklos efektyvumą. Šias sritis apima 23 rodikliai, kuriuos nusistatėme 2019 – 2022 metams. Nuolat informuojame darbuotojus apie pasiektus rodiklius ir svarbius įstaigai rezultatus, taip siekiame dar didesnio jų įsitraukimo į LRT veiklą.

PROCESŲ AUTOMATIZAVIMAS

Pradėjome mažinti popierinių formų pasirašymą ir pereiname prie e-vizavimo, automatizavome viešųjų pirkimų, komandiruočių, atostogų valdymo procesus. Mažiname tvarkų, procedūrų apimtis. Vietoje formalių tvarkų pradėjome taikyti atmintines, kur viename puslapyje vizualiai pateikiame esminę tvarkos ar procedūros informaciją. Tokiu būdu darbuotojai geriau įsisąmonina šias tvarkas ir taupo savo laiką jų bereikalingai neskaitydami.

DARBUOTOJŲ REZERVAS

Parengėme darbuotojų pakaitumo (rezervo) sistemą. LRT turi veikti kaip laikrodis, ir kuriam nors darbuotojui išėjus iš darbo veikla negali stoti, todėl ypač svarbu užtikrinti kompetencijų pakaitumą ir sumažinti galimas rizikas.

EFEKTYVESNIS KAŠTŲ VALDYMAS

Esame apsibrėžę nuolat ieškoti būdų, kaip padidinti veiklos efektyvumą mažinant kaštus. 2018 m. pavyko apie 40 proc. sumažinti taksi ir apie 27 proc. LRT autoūkio kaštus (lyginant planą su faktu). Visuose LRT automobiliuose jau veikia GPS sistema, kuri leidžia matuoti kelionės maršrutus, užkirsti kelią galimiems pažeidimams.

Taip pat peržiūrėjome apsaugos, pastatų priežiūros, valymo paslaugų sutarčių įkainius, išanalizavome įkainius rinkoje ir pagal tai planuojame naujus šių paslaugų pirkimus.

Peržiūrėjome nekilnojamojo turto nuomos įkainius, juos padidinome atsižvelgdami į rinkos kainas. Tai leido mums apie 5,5 proc. padidinti pajamas iš nekilnojamo turto nuomos (lyginant 06 ir 12 mėn. faktą).

Apie 33 proc. sumažinome anksčiau buvusias skolas už nekilnojamo turto nuomą (lyginant 06 ir 12 mėn. faktą).

Pirkėjų skolas sumažinome 32 proc.

SAUGA

Visuomeninio transliuotojo infrastruktūra turi būti tinkamai apsaugota, todėl atlikome fizinės ir stebėjimo saugos auditą, įvertinome rizikas, pasirengimą ekstremalioms situacijoms. Vadovaujantis šiuo auditu parengtas tobulintinų sričių veiksmų planas 2019-2020 metams.

SKAIDRUMAS

Atnaujinome vidinę tvarką ir IT platformą, kur darbuotojai gali pranešti pastebėję korupcines ar piktnaudžiavimo apraiškas anonimiškai. Turime darbuotoją vindikacijos klausimams spręsti. Organizuoti mokymai darbuotojams su išorės konsultantu.

Užkardomas nepotizmas – priimami darbuotojai turi pasirašyti deklaraciją, patvirtinančią, kad LRT nedirba giminaičiai.

Atnaujinome viešųjų pirkimų procedūras. STT ir VPT rekomenduojami numatėme didesnę kontrolę pirkimams, jų pagrindimui, konkursų organizavimui. Pirmą kartą sudaryta Poreikių vertinimo komisija, kuri pagal su VPT suderinta metodika vertina kiekvieną LRT investiciją nuo 10 tūkst. EUR. Perkant daugiau negu už 1000 EUR turi būti įvertintos bent 3 alternatyvos rinkoje (pritaikėme griežtesnę taisyklę negu numatyta Viešųjų pirkimų įstatyme).

LEGALIZUOTA PROGRAMINĖ ĮRANGA

Per 500 darbo vietų neturėjo legalios programinės įrangos, todėl aprūpinome „Microsoft“ licencijomis.

PRIORITETINĖS KRYPTYS 2019-iesiems

Nustatėme tokias 8 prioritetines kryptis 2019 metams:

  • LRT PLIUS kanalo stiprinimas, programų kokybės gerinimas ir jo populiarumo didinimas;
  • jaunosios ir technologiškai pažangios auditorijos pritraukimas ir išlaikymas, didinant portalo ir mobilių aplikacijų vartojimą;
  • turinio (ypač kultūros) kūrimo apjungimas ir naujienų teikimo operatyvumo didinimas užtikrinant bendradarbiavimą tarp skirtingų kanalų: televizijos, radijo ir interneto;
  • LRT prekių ženklų žinomumo, patikimumo ir patrauklumo didinimas inovatyviomis rinkodaros ir komunikacijos priemonėmis;
  • radijo programų atnaujinimas išlaikant esamą auditorijos dalį;
  • darbuotojų įsitraukimo ir vadovų lyderystės stiprinimas diegiant šiuolaikinius personalo valdymo metodus;
  • naudojamo nekilnojamo turto efektyvumo didinimas ir valdymo tobulinimas;
  • vidinių procesų optimizavimas ir automatizavimas, efektyvinant nepagrindinės veiklos kaštus bei mažinant vidinę administracinę naštą.