LRT kviečia architektus sukurti naują visuomeninio transliuotojo būstinės architektūrinę idėją

VšĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) skelbia architektūros konkursą – LRT naujai būstinei, esančiai S. Konarskio 49. Tikimasi išrinkti geriausią architektūrinę idėją, kurioje naujasis LRT pastatas būtų funkcionaliai pritaikytas skirtingoms medijoms, orientuotas į esamus darbuotojų poreikius, tačiau apimantis ir medijos pokyčius ateityje.

„Visuomeninis transliuotojas po vienu stogu apima tris skirtingas žiniasklaidos platformas: televiziją, radiją ir portalą. Tai yra unikali galimybė sukurti modernų, energetiškai efektyvų, funkcionalų pastatą. Projekto tikslas sukurti darbo aplinką, kuri būtų įkvepianti, patraukli, reprezentatyvi ir atitinkanti ateities poreikius“, – teigia LRT Administravimo ir veiklos vystymo departamento vadovas Tomas Rytel.

Didžioji dalis LRT pastatų S. Konarskio gatvėje buvo pastatyti prieš maždaug pusšimtį metų. Sovietmečiu statytos administracinės patalpos neatitinka šiuolaikinių standartų, yra energetiškai neefektyvios. LRT pastatas nenaujintas pastaruosius 30 metų, jis ne tik nebeatitinka šiuolaikinės žiniasklaidos poreikių, bet ir yra energetiškai neefektyvus, kai kuriose vietose avarinės būklės, o beveik trečdalio savo patalpų LRT nebenaudoja, nors toliau turi užtikrinti jų eksploataciją.

Visuomeninis transliuotojas apjungia tris skirtingas medijas, todėl svarbu, kad architektūrinio sprendimo idėjoje tai atsispindėtų ir pastatas būtų funkcionaliai pritaikytas visoms trims. Taip pat bus skiriamas dėmesys, kaip projekte atsispindi tvarumas, ekologiški pastato sprendimai bei atsinaujinantys energijos šaltiniai inžinerinei infrastruktūrai aprūpinti.

„Tikimės pritraukti architektus, kurie į šį projektą pažvelgs naujai, įsigilins ir perpras, kuo visuomeninio transliuotojo būstinė privalo skirtis nuo paprasto administracinio pastato. Išpildydami mūsų suformuotą funkcinę programą, konkurso dalyviai, tikimės, pasiūlys kūrybingus ir tvarius sprendimus, kadangi naujoji būstinė turėtų būti ne tik funkcionali, bet ir tvari, energetiškai efektyvi ir draugiška gamtai“, – sako LRT turto valdymo vadovas Linas Kaminskas.

LRT konkursą organizuoja kartu su partneriais Lietuvos architektų sąjunga. Pasirengimo darbai architektūriniam konkursui buvo pradėti pavasarį, siekiant sujungti LRT pastarųjų metų įdirbį, kaip nekilnojamojo turto racionalaus panaudojimo galimybių studija, kitų šalių visuomeninių transliuotojų pastatų funkcinių savybių analizė, dirbtuvės su išoriniais partneriais, bei Architektų sąjungos patirtį.

„Architektūrinis konkursas – tai pats skaidriausias, lygias teises visiems užtikrinantis, objektyviausias ir profesionaliausias būdas išrinkti geriausią architektūrinę idėją. Tai – pozityvus ir optimistiškas veiksmas, platforma kūrybiškumui, atviras diskusijas skatinantis kultūrinis įvykis. Kaip tik taip Nacionalinio transliuotojo būstinė ir turi būti kuriama. Kviečiu architektus sudalyvauti kuriant architektūrinę viziją tokiam išskirtiniam visuomeniniam ir kultūriniam objektui“, – teigia Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė.

Konkurso metu pateiktus projektus vertins vertinimo komisija, kurią sudaro: komisijos pirmininkas, architektas Mindaugas Pakalnis, architektas Gintaras Balčytis, architektė urbanistė Irena Kliobavičiūtė, architektas Audrius Ambrasas, LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, LRT tarybos pirmininkas Liudvikas Gadeikis, LRT Administravimo ir veiklos vystymo departamento vadovas Tomas Rytel. Taip pat LRT grupė, kuri vertins pastato funkcionalumą skirtingoms medijoms, sudaryta iš televizijos, radijo, naujienų tarnybos departamentų atstovų.

Sukurta ir internetinė svetainė, skirta LRT būstinės projektui. Čia ne tik architektai, bet ir visuomenė gali dar kartą susipažinti su vykdomu projektu. Architektūrinio konkurso laimėtoją tikimasi išrinkti šių metų rudenį. Su dalyvių pateiktais architektūriniais pasiūlymais planuojama supažindinti ir visuomenę specialioje parodoje.

Visos išlaidos, susijusius su LRT NT šiuo metu dengiamos iš LRT biudžeto: nekilnojamo turto racionalaus panaudojimo galimybių studija, dirbtuvės su išoriniais partneriais, architektūrinio konkurso organizatorių pirkimas, architektūrinis konkursas. Finansavimo modelio naujam LRT pastatui šiuo metu nėra, tačiau net ir neturint garantuoto finansavimo modelio yra būtina atlikti pasirengimo darbus. Šiuo metu kalbamasi su Kultūros ministerija dėl galimo LRT būstinės finansavimo.

Su 2019 m. parengta LRT valdomo nekilnojamojo turto racionalaus panaudojimo galimybių studija galima susipažinti čia.